Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Pas 15 muajsh në spital, 49 vjeçari vdes nga Covid-19: U kërkoi mjekëve të ndërprisnin trajtimin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Jason Kelk, 49 vjeç ka ndërruar jetë 3 ditë më parë në Britaninë e Madhe duke u bërë pacienti i parqë që ka qëndruar më gjatë në spital, i infektuar nga Covid-19, shkruan newsbomb.al. I sfilitur pas gati 15 muajsh në spital, ai ka ndërruar jetë pasi u kërkoi mjekëve t’i ndërprisnin trajnimin.

Kelk u pranua në Spitalin Universitar St James në Leeds, pasi u infektua me Covid-19 në Mars të vitit të kaluar. Ai vdiq të premten në mëngjes, i rrethuar nga familja e tij, pasi doli nga spitali dhe u transferua në një bujtinë.

Gruaja e tij, Sue Kelk ndau lajmet për vdekjen e bashkëshortit dhe tha se Kelk, i cili ishte një punëtor IT i shkollës fillore, “vdiq paqësisht”.

“Njerëzit mund të mos mendojnë se ai ka qenë trim, por Zoti im, ai ka qenë trim. Unë me të vërtetë mendoj se ai ka qenë. Dhe thjesht mendoj se kjo është gjëja më e guximshme që mund të bësh ndonjëherë”, ka thënë gruaja e Kelk. Ajo ka treguar dhe fjalët e fundit që bashkëshorti i saj u tha doktorëve.

“Unë nuk dua të jetoj më kështu”, u ka thënë 49 vjeçari mjekëve dhe kërkoi ta hiqnin nga trajtimi intensiv, shkruan newsbomb.al. Muajin e kaluar, Sue Kelk i tha Sky News se kishte frikë se burri i saj kishte “hequr dorë” pasi gjendja e tij u përkeqësua dhe ai filloi të përjetonte “sulme të fikti”.

Kelk, i cili kishte diabet dhe astmë të tipit 2, u transferua në kujdesin intensiv në prill të vitit të kaluar dhe qëndroi në të njëjtin pavijon derisa shkoi në bujtinë.

Virusi dëmtoi mushkëritë dhe veshkat e tij, dhe ai zhvilloi probleme të rënda në stomak që do të thoshte se ai duhej të ushqehej në mënyrë intravenoze. Në fillim të këtij viti ai dukej se ishte duke u rikuperuar – duke filluar të ecte dhe të dilte nga një ventilator dhe filtri 24-orësh i veshkave.

Por gjendja e tij u përkeqësua në maj. Ai duhej të vihej përsëri në respirator. Jason Kelk vdiq i rrethuar nga gruaja, nëna, babai dhe motra e tij.

Më shumë

spot_img
spot_img