Tirana
mist
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Die
32 °
Hën
35 °
Mar
37 °
Mër
36 °
Enj
34 °
E diel, 26 Qershor, 2022
spot_img

Partnerët e koalicionit qeveritar, Zaev dhe Ahmeti, me kandidat të përbashkët në zgjedhjet presidenciale

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në Shkup u takuan kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti për të biseduar në lidhje me mundësinë e daljes në zgjedhjet presidenciale të 21 prillit, me një kandidat të përbashkët. 

albsig

spring

Partnerët e koalicionit qeveritar në Maqedoninë e Veriut, Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti janë ulur në tryezë në kërkim të një kandidati të përbashkët për në zgjedhjet presidenciale. Sipas kreut të BDI-së, Ali Ahmetit bisedimet kanë qenë konsultative dhe nuk është diskutuar për emrat e mundshëm të kandidatëve.

LSDM-ja e Zaev ka shpallur një konkurs për garën presidenciale, ndërkohë që në opinionin publik janë përfolur emrat e disa ministrave apo të eksponentëve partiakë si kandidatë me mundësi për të hyrë në garë. Ata janë: ministri i jashtëm, Nikolla Dimitrov, ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski, bëshkërenduesi kombëtar për NATO, Stevo Pendarovski dhe Radmilla Sheqerinska, ministre e Mbrojtjes.

Nga ana tjetër, BDI-ja para pak javësh ka lakuar emrat e ish-ministrit të parë të jashtëm Denko Malevski, të akademikëve Vllado Popovski dhe Luan Starova dhe të ambasadorit Llazar Elenovski për kandidatë të përbashkët.

Kryeministri dhe kreu socialdemokrat Zaev tha se ka shumë mundësi koncepti propozimi i një kandidati të përbashkët. Gjithsesi as kryeministri aktual Zaev dhe  as Ahmeti nuk deshën të zbulojnë më shumë në lidhje me emrat e kandidatëve.

Vlerësuam se është me rëndësi për të ardhmen e vendit, për shkak të konceptit ‘një shoqëri për të gjithë’, për shkak të mundësisë që edhe një herë të dërgohet mesazhi për unitet ndërmjet qytetarëve. Që t’i kushtojmë vëmendje qëndrimit pas një kandidati të përbashkët’.

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti megjithëse është autorizuar nga partia që ai të vendosë për kandidatin presidencial, si duket nuk dëshiron që vetë ta bartë këtë barrë. “Emrat do të dihen në fazën e dytë të bisedimeve”, thotë ai.

Zoran Zaev thotë se beson që që deri në fund të javës do të merret një qëndrim se a bën ose jo dalja me një kandidat të përbashkët. ‘Në fillim të javës tjetër duhet t’i përcaktojmë emrat, sepse Kongresi i Lidhjes Social Demokrate është më 3 mars’, tha ai.

Në lidhje me kandidaten për president të zgjedhur nga VMRO-DPMNE-ja, profesoreshën e Fakultetit Juridik në Shkup, Gordana Siljanovska, kryeministri Zaev tha se ajo nuk ka dhënë në asnjë segment asnjë mbështetje për atë që sot e gjithë bota e mbështet, duke aluduar në Marrëveshjen e Prespës dhe integrimin në NATO të Maqedonisë së Veriut dhe ‘se prej kësaj nuk meriton të jetë personi që do ta përfaqësojë shtetin’.

Ndërkohë, shkalla e daljes në zgjedhjet presidenciale duhet të jetë 50 përqind. Nëse kjo nuk arrihet në raundin e dytë më 5 maj, atëherë zgjedhjet nuk do të jenë të vlefshme dhe në krye të shtetit siç parashikon Kushtetuta, do të qëndrojë kryetari aktual i Parlamentit Talat Xhaferi, gjë që sjell një shqetësim për VMRO-DPMNE-në e opozitës. 

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img