Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
40 %
Hën
7 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Parlamenti miraton Kodin e ri Zgjedhor, ndryshimet për koalicionet, pragun zgjedhor dhe hapjen e listave kalojnë me 97 vota

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a1d20cda053921693dedac9eacf15bca

Kuvendi i Shqipërisë miraton me 97 vota por, 15 abstenim dhe 5 kundër Kodin e ri Zgjedhor, i cili përfshin një sër ndryshimesh, si heqja e koalicioneve, uljen e pragut zgejdhor në 1% dhe hapjen e listave.

Nga 84 vota që duheshin për të kaluar këto ndryshime, socialistët kanë arritur të sigurojnë 97.

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor përfshijën pragun kombëtar 1 %, ri-renditjen e pjesës së parë të listës së kandidatëve bazuar tek vota preferenciale, kryetari i partisë garon në 4 zona zgjedhore njëkohësisht, kandidatët kanë prag tavan 10 mijë vota, si dhe heqen koalicionet.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img