Parlamenti britanik kundërshton daljen nga BE, pa marrëveshje

Publikuar tek: bota, më 21:01 13-03-2019 Parlamenti britanik kundërshton daljen nga BE, pa marrëveshje

Pak minuta më parë Palamenti britanik ka kundërshtuar daljen e vendit nga Bashkimi Europian pa një marrëveshje të qartë.

Me 312 vota kundër daljes pa marrëveshje dhe 308 vota pro, ligjvënësit britanik kanë votuar sërish për herë të dytë kundër kryeministres Theresa May.

Megjithatë, votimi nuk është teknikisht ose ligjërisht i detyrueshëm, por Parlamenti edhe njëherë ka bërë presion mbi zonjën May për të vepruar.

Britania ka planifikuar të largohet nga BE më 29 mars të këtij viti, mirëpo tani ekziston dilema nëse një gjë e tillë do të ndodhë në kohë, meqë nuk ka pajtueshmëri në lidhje me marrëveshjet tregtare me Europën.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Trump lëshon urdhrin emergjent: Të mos fluturojë asnjë aeroplan i këtij modeli
Ndërtoi varrin e Presidentit Putin, aktivisti rus dënohet me burg »
Article Logic
Execution time: 0.012616872787476
array(1) { ["section"]=> string(67) "parlamenti-britanik-kundershton-daljen-nga-be-pa-marreveshje-156336" }