Hapësire reklamuese

Bota

Parlajmëron ish-presidenti rus: Polonia mund të nisë Luftën e Tretë Botërore

Shkruar nga Newsbomb
Parlajmëron ish-presidenti rus: Polonia mund të nisë Luftën

Ish-presidenti rus dhe Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, ka paralajmëruar se veprimet e Polonisë mund të çojnë në një konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë dhe Bjellorusinë dhe të nisë Luftën e Tretë Botërore.

“Ngritja ushtarake e vetë Polonisë dhe prania ushtarake polake në Ukrainë mund të shkaktojnë një konfrontim të drejtpërdrejtë midis Varshavës dhe Bjellorusisë dhe Rusisë”, tha Medvedev në një artikull për gazetën Rossyia .

“Në këtë rast, grupi aleat do të japë një përgjigje të përshtatshme për të parandaluar kërcënimet që rrjedhin nga ambiciet e liga të establishmentit polak”, theksoi ai.

Sipas mendimit të Medvedev, "veprimet e pamatura të Polonisë, nëse mbështeten me nxitim nga aleatët e saj të NATO-s, mund të kenë pasoja të rrezikshme për të gjithë botën." "Dhe atëherë Polonia do të përmbushë rolin e 'hienës së Evropës' që nisi Luftën e Tretë Botërore," vuri në dukje ai.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese