Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
93 %
1kmh
100 %
Die
10 °
Hën
12 °
Mar
13 °
Mër
14 °
Enj
8 °
E diel, 27 Nëntor, 2022

Parashikoi saktë vdekjen e Mbretëreshës 450 vjet më parë, rriten shitjet e librit të Nostradamus, çfarë thuhet tjetër për 2022

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shitjet e librave të astrologut Nostradamus janë rritur që kur mbretëresha vdiq, pasi profeti francez e kishte parashikuar saktë vdekjen e Elisabeth më shumë se 450 vjet më parë.

Nostradamusi është përshëndetur më parë për parashikimin e zjarrit të madh të Londrës, ardhjen e Hitlerit në pushtet dhe luftërat që goditën Evropën.

Mediet e huaja shkruajnë se që nga vdekja e Mbretëreshës më 8 shtator, shitjet e librave të Nostradamus “The Complete Profecies for the Future”, janë rritur në mënyrë drastike.

Në javën para vdekjes së Madhërisë së Saj, libri shiti vetëm pesë kopje, por një jav pas vdekjes së mbretëreshës, pothuajse 8,000 kopje ishin shitur duke e çuar atë në krye të tabelave, raportoi The Sunday Times .

Brenda librit, i cili u botua për herë të parë në vitin 2006, thuhej se “Mbretëresha Elizabeth II do të vdesë, në moshën rreth 96 vjeç”, dhe kështu ndodhi.

Para vdekjes së mbretëreshës, kishte sdhe sugjerime se Nostradamus kishte parashikuar madje luftën në Ukrainë, me sugjerime të paqarta se Franca mund të përballej edhe me një kërcënim nga lindja.

Shumica e parashikimeve gjenden në librin e tij të njohur “Les Proféties”, i cili përmban 942 parashikime në formën e katërkëndëshave.

Parashikimet e Nostradamus për 2022

Ngrohja globale

Nostradamus parashikoi në vitin 1555 se ndryshimi i klimës do të bëhej aq i keq sa që temperaturat në rritje do të ‘përgjysmonin’ peshkun në det.

Ai sugjeroi gjithashtu se, përfundimisht, raca njerëzore nuk do të shohë shi për 40 vjet, dhe kur të bjerë më në fund, do të ketë ‘përmbytje të mëdha’ që do të shkatërrojnë kombet.

Goditje asteroidi

Nostradamus gjithashtu duket se ka parashikuar në 1555 se Toka do të goditet nga një goditje asteroidi, duke shkaktuar vdekje masive.

Është e paqartë nga parashikimet se kur do të ndodhë kjo goditje e supozuar e ‘gurit qiellor’, por ai shkroi se një ‘zjarr i madh’ do të binte nga qielli.

Uria masive e shkaktuar nga inflacioni

Nostradamus parashikoi gjithashtu një zi buke globale të shkaktuar nga inflacioni, i cili dërgon çmimet të rriten në një ekonomi të dështuar.

Uria masive do të shohë gjithashtu rritjen e konfliktit, sipas Nostradamus, pasi njerëzit luftojnë për burimet natyrore të ndikuar nga ndryshimet klimatike.

Në të gjithë botën, vendet kanë parë paqëndrueshmëri politike, pandeminë e koronavirusit dhe mungesat në furnizimet me gaz shkaktojnë një bum inflacioni, me rritjen e çmimeve të faturave të ushqimit dhe energjisë.

Fuqia e teknologjisë AI

Nostradamus duket se ka parashikuar rritjen e inteligjencës artificiale pothuajse pesë dekada më parë.

Teknologjia ka evoluar në një masë të tillë gjatë dekadave të fundit saqë është e vështirë të dihet se çfarë zhvillimesh do të ndodhin në të ardhmen e afërt, por Nostradamus duket se sugjeroi se njerëzit do të bëhen ‘të pavdekshëm’ përmes rritjes së teknologjisë AI.

Bota tashmë e ka parë CEO të Tesla-s, Elon Musk, të njoftojë se kompania do të nisë një robot humanoid vitin e ardhshëm, në një përpjekje për të zëvendësuar njerëzit në vendin e punës ku puna është e rrezikshme, e përsëritur ose e mërzitshme.

Më shumë
spot_img


spot_img