Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
37 %
0.5kmh
0 %
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Parashikohen përmbytje në zonën e Shkodrës, Ilir Meta jep alarmin: Ministrat të garantojnë urgjentisht… (6 PIKAT)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3a42a19157b34b433974dfb55e9b675b

Prej ditësh IGJEUM ka paralajmëruar për përkeqësim të situatës hidrometeorologjike në të gjithë territorin e vendit, ku problematike konsiderohen zona e Shkodrës, Vlorës dhe Fierit.

Për shkak të intesitetit të reshjeve, priten shkarkime të mëdha nga HEC-et dhe për pasojë parashikohet të ketë përmbytje në zonën e Shkodrës.

Kësisoj, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta i bën thirrje Qeverisë, ministrive përgjegjëse, prefekturave dhe bashkive në zonat me rrezikshmëri të lartë përmbytjeje, të marrin në konsideratë disa paralajmërime serioze.

Sipas Kreut të Shtetit institucionet përgjegjëse duhet patjetër të garantojnë informacion transparent, rezerva të mjaftueshme ushqimore, vendosjen në dispozicion të strukturave të koordinimit dhe menaxhimit të operacioneve etj.

Screenshot_1_copy_copy_copy.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img