Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
46 %
1.5kmh
0 %
Mër
8 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Parashikimi i frikshëm i shkencëtarëve: Temperatura deri në 52 gradë celcius do prekin 100 milionë banorë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një studim i ri thotë se rreth 100 milionë persona mund të përballen me një valë të nxehti ekstrem që do të arrijë deri në 52 gradë celcius.

Fenomeni i quajtur “rripi i të nxehtit ekstrem” parashikohet të prekë amerikën qëndrore, deri në vitin 2053, sipas studimit të kryer nga organizata jofitimprurrëse “First Street Foundation”.

Një gjetje kryesore nga studimi ishte se nxehtësia që tejkalonte pragun e kategorisë më të lartë të Shërbimit Kombëtar të Motit, e quajtur “Rrezik ekstrem”, ose mbi 52C, pritej të prekë 8.1 milion njerëz në 2023 dhe të rritet në 107 milion njerëz në 2053, një rritje 13-fish.

Kjo do të përfshijë një rajon gjeografik që shtrihet nga Teksasi verior dhe Luiziana në Illinois, Indiana dhe Wisconsin, zona në brendësi larg motit më të butë që shihet shpesh pranë brigjeve.

Indeksi i nxehtësisë, i njohur gjithashtu si temperatura e dukshme, është ajo që në të vërtetë ndihet temperatura e jashtme për trupin e njeriut kur lagështia relative kombinohet me temperaturën e ajrit.

Përtej ditëve të “rrezikshmërisë ekstreme”, zonat në të gjithë vendin pritet të përjetojnë temperatura më të nxehta, me shkallë të ndryshme elasticiteti.

“Këto rritje të temperaturave lokale rezultojnë në implikime të rëndësishme për komunitetet që nuk janë të përshtatur me motin më të ngrohtë në krahasim me klimën e tyre normale,” thuhet në raport.

Më shumë


spot_img

spot_img