Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Pre
11 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
15 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Parandalohet atentati ndaj Zoran Zaev, si Amerika dhe Greqia e mbrojtën kryeministrin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Është parandaluar disa vite më para ekzekutimi i presidentit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Sipas “Vradini” Zeav u tentua ti bëhej atentat në vitin 2018 disa muaj mas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, me të cilën u zgjodh kontesti i emri,  disa ditë para se Parlamenti i Shkupit të votonte ndryshimet e Kushtetutës.

Pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës, tensionet politike arritën kulmin në vendin fqin. Opozita e VMRO, e udhëhequr nga Mickoëski, e kishte polarizuar klimën në një nivel të rrezikshëm, në një vend ku përpjekjet për vrasje nuk ishin të panjohura.

Atë kohë shërbimet sekrete informojnë kryeministrin Alexis Tsipras, duke thënë se ka shumë lëvizje në Shkup kundër Zaev. Atë herë qeveria greke bashkëpunoi me atë amerikanen, të cilat i dinin reagimet por jo rrezikshmërinë.

Amerikanët përgjuan bisedat e drejtuesve që lëvizin në mjedisin e gjykatës Gruevski në Hungari, e cila dokumenton lëvizshmërinë rreth përpjekjes për të parandaluar ndryshimin e Kushtetutës, ndërsa kontaktet me drejtuesit që lëvizin në organizatat e Australisë dhe Kanadasë gjithashtu konfirmohen.

Pasi situata vijonte e tensionuar Amerika mori në mbrojtje Zaev dhe u dërgojnë mesazhe ambasadave të huaja dhe VMRO -së që ata “e dinë” . Në ato muaj, Zoran Zaev kishte një mbrojtje të barabartë me atë të presidentit amerikan, diçka që ishte e qartë dhe që dekurajonte çdo mendim për veprime agresive.

Më shumë
spot_img
spot_img