Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

PARALIZOHET Beogradi, kryeqyteti vihet në shënjestër të kërcënimeve për bombë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Beogradi është vënë në shënjestër të një sërë kërcënimesh për bomba gjatë ditës së sotme, duke përfshirë shkollat, urat, restorantet dhe një ndeshje futbollit.

Në një deklaratë të dhënë policia serbe tha se nuk është gjetur asnjë mjet shpërthyes pas kontrolleve të ndryshme, ndërkohë ende nuk dihet se kush qëndron pas kërcënimeve të dërguara me email.

albsig

spring

Gati 100 shkolla fillore u evakuuan pas kërcënimeve, si dhe disa restorante, duke përfshirë McDonald’s dhe qendrat tregtare, urat, një kopsht zoologjik, aeroportin, një stacion hekurudhor dhe kompaninë e furnizimit me ujë. Një ndeshje e parë e futbollit u shty pasi policia kontrolloi stadiumin.

Policia ka bllokuar trafikun mbi ura gjatë orëve të pikut, duke krijuar një bllokim të madh.

“Edhe pse kërcënimet duken të rreme, ne nuk duhet t’i marrim lehtë,” tha Branko Ruzic, një ministër i qeverisë serbe.

Tabloidët serbë thanë se të gjitha kërcënimet “erdhën nga jashtë si shenjë presioni” për refuzimin e Serbisë për të vendosur sanksione kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Linja ajrore kombëtare Air Serbia është përballur me disa kërcënime me bomba në muajt e fundit pasi ishte e vetmja kompani evropiane, përveç transportuesve turq, që mbante fluturime të rregullta drejt Rusisë, pavarësisht një embargoje të fluturimeve perëndimore.

Ministri i Brendshëm pro-rus i Serbisë, Aleksandar Vulin tha se “Serbia është objektivi i një lufte speciale që vjen nga adresa të ndryshme evropiane”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img