Tirana
clear sky
-4.5 ° C
-4.5 °
-4.5 °
80 %
1.5kmh
0 %
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
9 °
Die
10 °
Hën
9 °
E enjte, 27 Janar, 2022

Paralajmërimi i Tony Blair: Islamistët mund të përdorin armë biologjike

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, Tony Blair thotë se islamizmi është një kërcënim për sigurinë e vendeve perëndimore.

Pas zhvillimeve të fundit në Afganistan ku talibanët morën me forcë pushtetin pas largimit të SHBA, si dhe pandemisë botërore të koronavirusit, Blair shprehet se vendet perëndimore duhet të jenë vigjilente për sa i përket kërcënimeve bio-terroriste.

“Islamizmi, si nga pikëpamja ideologjike, ashtu edhe dhuna, është një kërcënim i madh për ne dhe nëse nuk tregojmë vigjilencë, do të vijë tek ne. Duhet gjithashtu të shqyrtojmë dobësitë tona. Covid-19 na mësoi mbi patogjenët vdekjeprurës.

Mundësitë bio-terroriste mund të duken si pjesë e filmave fantastiko-shkencor, por nëse do të tregohemi të mençur, duhet të përgatitemi për përdorimin e tyre nga aktorë joshtetërore”, tha Blair.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img