Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
82 %
0.5kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
20 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

Paralajmërimi i shefit të OKB-së për ndryshimet klimatike: Po shkojmë drejt një katastrofe

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shefi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, foli për ndryshimet klimatike, ku paralajëmroi se emetimet globale po e çojnë botën drejt një katastrofe.

Ai tha se nuk po përmbushet marrëveshja e Parisit për klimën, për të kufizuar ngrohjen globale në 1.5 Celsius.

“Kjo është thyerje e premtimit të bërë gjashtë vjet më parë, për të ndjekur qëllimin prej 1.5 gradë Celsius të Marrëveshjes së Parisit”, tha Guterres, duke iu referuar marrëveshjes së viti t2015 të arritur në kryeqytetin francez.

Ndërkohë, presidenti amerikan Joe Biden bëri thirrje që të bëhet maksimumi për të minimizuar emetimet globale, teksa SHBA dhe 27 vende të tjera të Bashkimit Evropian vendosën objektiva më të ashpëra të zvogëlimit të emetimeve këtë vit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img