Tirana
overcast clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
81 %
2.6kmh
90 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Paraja mund të blejë lumturinë, studimi i ri i “Cambridge University” e vërteton

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

E blen apo jo lumturinë me para? Kjo është një nga dilemat më të mëdha që shoqëron njerëzimin dhe ndryshe nga sa mendohet paraja mund ta blejë lumturinë, por vetëm kur ajo shpenzohet për sende apo pushime që lidhen me personalitetin e njeriut.

Studimi i “Cambridge University” analizoi 77,000 transaksione bankare nga 625 individë, për gjatë muaj. Pjesëmarrësit iu nënshtruan gjithashtu një testi psikologjik lidhur me gjërat që ata pëlqejnë dhe vlerësojnë, e më pas si ndikojnë shpenzimet në gjendjen e tyre.

Nga studimi rezultoi se kurrë paratë shpenzohen për gjëra që ti i pëlqen dhe lidhen me personalitetin tënd, atëherë lumturia që ndjen është shumë e madhe. Lumturia është “më afatgjatë” nëse paratë shpenzohen për udhëtime, bamirësi apo ngjarje kulturore, sesa në rastet kur ato përdoren për veshje, kozmetikë apo ushqim.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img