Tirana
thunderstorm
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
3.1kmh
75 %
Hën
23 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Paradë Gay më 11 qershor

Lajme të ngjashëm

Edhe këtë vit komuniteti LGBT do të zhvillojë një paradë në kryeqytet. Parada është planifikuar në datën 11 qershor. Organizatorë janë Ambasada Pink, LGBT Pro Shqipëri, Shtëpia e të Drejtave të Njeriut dhe Open Mind Spectrum Albania.

Kurse në ditën kundër homofobisë, 17 Maj do të zhvillohen të tjera aktivitete siç është ai i “Panairi i Diversitetit”, ekspozita e leksione të hapura.

“Tirana Pride 2015, do të jetë një ditë solidarizimi me komunitetin e personave lesbike, gej, biseksualë, transgjinorë dhe interseks, të cilët për shkak të diskriminimit historik hasin vështirësi të shumta në jetët e tyre”, bëjnë me dije organizatorët, duke shtuar edhe përpjekjet e vendit për pranimin e diversitetit në vitet e fundit.


Më shumë