Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
31 °
Mër
33 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

Para, drogë dhe thika, shkarkohet drejtori i burgut të Idrizovës në Maqedoninë e Veriut

spot_img

Lajme të ngjashëm

Drejtori i burgut të Idrizovës, Rexhep Rexhepi është shkarkuar sot nga funksioni i tij. Vendimi vjen pas bastisjes që u krye nga ana e Ministrisë së Punëve të Brendshme ku në ambientet e këtij burgu u gjetën sende të ndaluara.

Referuar mediave në Maqedoninë e Veriut, bëhet me dije se në Idrizovë janë gjetur një shumë e madhe parash nga sa është e lejuar që të dënuarit të posedojnë në valuta të ndryshme, mbi 50-të telefona celular, pajisje kompjuterike, 37 thika dhe më shumë mjete të mprehta, drogë në gjendje pluhuri dhe të lëngshme dhe tableta.

albsig

Ky institucion i vuajtjes së dënimit njihet dhe për kushtet e këqija në qeli dhe ambientet e brendshme. Pak ditë më parë një shqiptar i burgosur në Idrizovë denoncoi në newsbomb.a kushtet e vështira, si fjetja në tokë, ushqimi dhe mohimi i takimit me familjarët.

Kushtet e këqija në burgun e Idrizovës në Maqedoninë e Veriut janë konstatuar dhe nga Avokati i Popullit. Naser Zyberi në një deklaratë për mediat, më 24 qershor, ka thënë se kushtet në qeli nuk plotësojnë as nevojat minimale. Në një hapësirë 16 m2 me 8 krevate, janë gjetur 16 të dënuar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img