Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
82 %
5.1kmh
90 %
Hën
11 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Para deklaratës së Mitsotakis për detin Jon, ministri grek telefonoi Ramën, ja për çfarë folën

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8617829b65bba1b67c16f0b966c28872

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis sot në parlament deklaroi se Greqia do të zgjerojë kufirin detar me 6- 12 milje në detin Jon.

Ai bëri me dije se për këtë është informuar edhe ministri i Jashtëm Nikos Dendias, ndërsa shtoi se ai do të zhvillojë shumë shpejt një vizitë në Tiranë.

Kaq u desh që të ndizej debati politik dhe mediatik. Pas kësj deklarate ka ardhur reagimi i kryeministrit Edi Rama.

Rama është ngacmuar nga një komentues në rrjete sociale i cili i ka shkruar se ujërat detare ia ka falur Greqisë. Përgjigja e kryeministri ishte me tone të forta ironie, ku thekson se nuk falen detet e tokat si rroba.

Mirëpo zbulohet se para deklaratës së Mitsotakis në parlament, ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias i cili së shpejti do të vizitojë Tiranën telefonoi dje Ramën.

sts_nikos.jpg

“Në një bisedë telefonike me Kryeministrin e Shqipërisë, @ediramaal, diskutuam marrëdhëniet bilaterale midis Greqisë dhe Shqipërisë dhe zhvillimet në rajonin tonë”, shkruan në twiiter Dendias.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img