Paqja në botë, shihni ku renditet Shqipëria

Publikuar tek: aktualitet, më 12:07 01-06-2017 Paqja në botë, shihni ku renditet Shqipëria

Dihet që disa vende janë më paqësor se disa vende të tjerë, por një lajm i mirë vjen nga Indeksi Global i Paqes.

 

Gjatë vitit 2017 paqja globale u përmirësua ndjeshëm.

Instituti i Ekonomisë dhe Paqes (IEP) zbuloi se niveli global i paqes u përmirësua me 0.28 %. Gjithsej 93 vende janë përmirësuar, ndërsa 68 vende janë përkeqësuar.

Shqipëria është renditur në vendin e 57-të duke ia kaluar Kosovës në vendin 76, Maqedonisë në vendin e 102, Malit të Zi 67 por jo Serbisë 56.

Islanda mbetet vendi më i qetë në botë, duke mbajtur pozicionin që nga viti 2008. Në anën tjetër, Siria mbetet vendi më pak paqësor në botë, së bashku me Afganistanin, Irakun, Sudanin e Jugut dhe Jemenin. 

18871487_135216290362870_124606725_n.png

 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Drejtoresha e DAP: Qeveria vendim për krijimin e një strukture monitorimi gjatë fushatës
Ekstradohet nga Belgjika shqiptari i kërkuar për trafik droge (EMRI) »
Article Logic
Execution time: 0.011224031448364
array(1) { ["section"]=> string(48) "paqja-ne-bote-shihni-ku-renditet-shqiperia-80810" }