Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
52 %
0.5kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
21 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Papa Françesku paralajmëron njohjen e Kosovës nga Vatikani

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas shenjtërimit të Nënë Terezës, Vatikani është duke planifikuar marrjen e një tjetër vendimi me rëndësi për shqiptarët.

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është takuar dje në Vatikan me Papa Françesku, i cili e ka njoftuar për planet e tij që lidhen me shtetin më të ri në Europë. Sipas Thaçit, Papa është duke planifikuar vizitën në Kosovë dhe njohjen e realitetit në Ballkan, pra njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

“Dje pata audiencë private me Papa Françeskun, me të cilin përsëri reflektuam për rolin e Kosovës për paqe në Ballkan dhe rolin e Shën Terezës për paqe në botë. Ati i Shenjtë më njoftoi edhe për planet e tij për të vizituar Kosovën dhe për njohjen e realitetit në Ballkan. Si president i vendit dhe i popullit të Shën Terezës, ndjehem pafundësisht krenar”, është shprehur Thaçi.

Ndikimi i fortë i Beogradit në Vatikan e ka vonuar njohjen e Kosovës nga ky shtet. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img