Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
27 %
3.1kmh
40 %
Die
23 °
Hën
25 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
23 °
E diel, 25 Shtator, 2022

Papa Françesku: Lufta e Ukrainës po largon vëmendjen nga uria…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Papa Françesku ka thënë se lufta në Ukrainë tërhoqi vëmendjen nga problemi i urisë në botë.

Ai bëri thirrje për ndihmë urgjente ushqimore për të shmangur urinë e afërt në Somali.

“Njerëzit e këtij rajoni, të cilët tashmë jetojnë në kushte shumë të pasigurta, tani janë në rrezik vdekjeprurës për shkak të thatësirës,” tha ai në fjalimin e tij javor në Sheshin e Shën Pjetrit, duke iu referuar Bririt të Afrikës, raporton Al Jazeera.

Organizata e OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë tha këtë muaj se mund të shpallë zyrtarisht urinë në tetë rajone të Somalisë muajin e ardhshëm.

 

 

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img