Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
46 %
6.2kmh
0 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Pandora Papers: Tony Blair ka fshehur një ndërtesë me vlerë 7.6 milion euro në parajsat fiskale, shmangu taksat

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rrjedhja më e madhe e dokumenteve nga parajsat fiskale zbulon se ish-kryeministri britanik Tony Blair, ka shmangur një shumë të konsiderueshme taksash.

Ish-këshilltari i kryeministrit Edi Rama, Blair, për vite të tëra ka folur publikisht kundër shmangies së taksave, por dokumentet e publikuara nga ICIJ zbulojnë se Blair dhe bashkëshortja e tij kanë në pronësi një ndërtesë me vlerë 7.6 milion euro, kur blenë një kompani offshore nga familja e ministrit të Turizmit dhe Infrastukturës në Bahrain, Zayed bin Rashid al-Zayani.

Duke blerë aksionet e kompanisë, dhe jo direkt ndërtesën, Blair dhe gruaja e tij Cherie kanë arritur të shmangin rreth 400,000 mijë dollarë në taksa, raporton Newsbomb.al.

Të dyja palët mohuan të kishin dijeni për këtë transaksion, ndërsa kompania është tashmë e mbyllur.

Mbi 6 milion dokumente offshore janë publikuar së fundmi në nga ICIJ, duke zbuluar pasuritë e mbi 100 liderave botërorë të fshehura në parajsat fiskale.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img