Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
29 °
Mër
31 °
Enj
32 °
Pre
26 °
E hënë, 23 Maj, 2022
spot_img

“Pandora Papers” i zbuloi kështjellat e blerë në Francë, reagon kyeministri çek: Duan të më prishin figurën, s’kam bërë asgjë të jashtëligjshme

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Miliona dokumente sekrete nga parajsat fiskale janë publikuar në media, në atë që është rrjedhja më e madhe e dokumenteve të këtij lloji.

Dokumentet, ekspozojnë çështjet sekrete të 35 liderëve botërorë, përfshirë presidentët aktualë dhe ish-kryeministrat, kryeministrat dhe krerët e shteteve. Ato gjithashtu hedhin dritë mbi financat sekrete të më shumë se 300 zyrtarëve të tjerë publikë si ministrat të qeverive, gjyqtarët, kryetarët e bashkive dhe gjeneralët ushtarakë në më shumë se 90 vende të botës.

Në Pandora Papers ishte edhe emri i kryeministrit çek Andrej Babis, ku thuhej se ai nuk ka deklaruar një kompani investimesh e përdorur për të blerë dy vila për 12 milion £ në jug të Francës.

Kryeministri Babis, i cili përballet me zgjedhje më vonë këtë javë, thotë se zbulimet për të në dokumentet e rrjedhura janë një përpjekje për ta diskredituar atë përpara zgjedhjeve të 8-9 tetorit, shkruan BBC.

Ai ka mohuar gjithçka duke thënë se nuk ishte bërë asgjë të paligjshme.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img