Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
28 %
3.6kmh
0 %
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
8 °
E diel, 23 Janar, 2022

Pandemia shkaktoi rritje të kërkesës për karriera ‘të sigurta’, më shumë se 60,000 studentë aplikojnë për infermeri, mjekësi, stomatologji dhe inxhinieri

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Më shumë se 60,000 studentë kanë aplikuar për të studiuar infermierinë pasi kriza e koronavirusit ka çuar në dhjetëra mijëra në karriera ‘më të sigurta’, duke përfshirë mjekësinë, inxhinierinë dhe arkitekturën.

Regjistrimet për kurse në infermieri u rritën me pothuajse një të tretën (32 përqind) këtë vit në një total prej 60,130 aplikantësh, sipas Shërbimit të Pranimeve të Universiteteve dhe Kolegjeve (UCAS) në Britaninë e Madhe.

Aplikimet për mjekësi dhe stomatologji u rritën nga 103,910 në 124,160 dhe për inxhinieri, nga 148,450 në 154,970 ndërsa numrat që aplikojnë për kurse në mësimdhënie dhe arkitekturë janë gjithashtu në rritje.

Mijëra studentë u kanë kthyer shpinën degëve të tilla si gjuhët, historia, filozofia dhe klasikët, në një aluzion që shumë po kërkojnë të futen në rrugë më ‘të sigurta’, më konkrete të karrierës, shkruan Daily Mail.

Kjo vjen pas gati një viti të trazirave ekonomike të shkaktuara nga pandemia, me një raport të ri që zbulon se gati dy milion nuk kanë qenë në gjendje të punojnë për të paktën gjashtë muaj pasi kanë humbur punën e tyre ose janë vendosur në tokë.

Nick Hillman, drejtori i Institutit të Politikave të Arsimit të Lartë, tha që këto prirje mund të ‘ruhen për një kohë’, duke shtuar se një ‘recesion i lidhur me Covid’ mund t’i ‘shtyjë njerëzit drejt vendeve të punës në shërbimet publike’.

Ai shtoi se pandemia kishte ndryshuar perceptimin e infermierisë që tani po shihet si ‘prestigjioze’, pas një rënie të madhe të aplikacioneve pas heqjes së bursave në 2017. 

‘Ekziston një ndjenjë që teknologjia mund të humbasë punë të tjera, të tilla si menaxhimi i mesëm. Por profesionet e kujdesshme ka të ngjarë të vazhdojnë të jenë të kërkuara ‘, tha Hillman për Times.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img