Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
76 %
1kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Pandemia e Covid-19/ Turqia merr masën drastike, ja vendimi që prek dhe qytetarët shqiptarë (JA KUR HYN NË FUQI)

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

fab9b97e3e2dbd0e2caa71e6ec413bea

Situata e rënduar e pandemisë në Turqi ka detyruar autoritetet vendore që të shtojnë masat anti-Covid.  

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca ka konfirmuar se duke nisur nga data 28 dhjetor, çdo person si nga ajri, ashtu edhe nga toka apo deti që do shkelë në territorin turk duhet të paraqesë rezultatin negativ të një testi PCR të kryer në 72 orët e fundit.  

Kjo masë do të jetë e vlefshme deri më 1 mars 2021.

“Nga 28 dhjetori të gjithë pasagjerët që vijnë 72 orët e fundit duhet të paraqesin një testim negativ të PCR. Ata që nuk paraqesin rezultat negativ të testit PCR nuk do të vendosen në aeroplan në rrugën për në Turqi. Ata që nuk e paraqesin provën e tyre në portën kufitare në hyrje do të futen në karantinë në adresat e tyre të vendbanimit. Ky aplikacion do të vazhdojë deri më 1 Mars 2021,” thuhet në deklaratën e Koca.

Turqia bëhet vendi i parë që e merr një masë të tillë, duke konfirmuar edhe njëherë problemet që po i shkakton shpërthimi i pandemisë. Nga kjo masë përjashtim nuk bëjnë as shqiptarët, të cilët janë të shumtë që vizitojnë apo kalojnë tranzit në Turqi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img