Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
71 %
1.2kmh
74 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
21 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

‘Pandemia do na shoqërojë të paktën edhe 1 vit e gjysmë’, Pëllumb Pipero: Vaksina jo me detyrim, por disa grupe qytetarësh janë të rekomanduar ta bëjnë

spot_img

Lajme të ngjashëm

f0b6f829830de307d57ffc4314afe233

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka deklaruar se pandemia COVID-19 do të na shoqërojë të paktën edhe për 1 vit e gjysmë.

Por sipas tij në fillim të vitit të ardhshëm pritet të ketë një vaksinë që së bashku me masat parandaluese do të mundësojnë vënien nën kontroll të koronavirusit.

Ndërkohë ai është shprehur kundër përdorimit të forcës për të vaksinuar qytetarët, por ka thënë se disa grupe qytetarësh si mjekët dhe mësuesit janë të rekomanduar ta bëjnë vaksinën.

“Masat karantinuese nuk i rekomandojmë më 14 ditë. 7 ditë janë të mjaftueshme për t’u mbrojtur. Kjo pandemi do na shoqërojë edhe së paku 1 vit e gjysëm. Besoj që në fillim të vitit që vjen do të kemi edhe një vaksinë, që do të mundësojë vënien nën kontroll më shpejt të virusit.

Vaksina është zgjidhje e qëndrueshme. Jam kundër përdorimit të forcës për të bërë vaksinën. Por disa grupe qytetarësh si mjekët apo mësuesit janë të rekomanduar që ta bëjnë. Ankthi është aleati më i madh i këtij virusi dhe përjetimi me ankth e agravon virusin”, tha ndër të tjera virusi.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img