Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
31 °
Die
31 °
E mërkurë, 17 Gusht, 2022
spot_img

Panariti: Fermerët t’i falenderoni që i hapën vetë, jo t’u kërkoni para për ujin e puseve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka reaguar lidhur me nismën e qeverisë për marrjen e masave ndaj puseve që janë hapur nga fermerët.

Panariti thotë se qeveria jo vetëm që nuk duhet t’u kërkojë atyre para për ujin e puseve, por duhet t’i falenderojë që i hapën vetë, pa mbështetje nga shteti.

albsig

“Shpimi i puseve familjare ne fshat, ishin zgjidhja qe i dhane fermerët me sakrificat dhe parate e tyre dhe pa asnje mbështetje shteterore nevojave per uje te pijshem, larje dhe shplarje, vaditje etj. Ishte kjo nje zgjidhje e detyruar nga mungesa e ujesjellesave dhe e kanaleve vadites. Ishte e vetmja menyre e tyre per mbijetese. Per kete duhet tu jemi mirenjohes dhe madje ti mbeshtetim per mbulimin e nje pjese te shpenzimeve per hapjen dhe mirembajtjen e ketyre puseve. As te mos i shkoje ndermend kurkujt tu kerkoje atyre para per ujin e tyre”, shkruan Panariti.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img