Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

PAMJE TË RËNDA/ I ftohti ekstrem ngrin si skulptura kafshët në Kazakistan (VIDEO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

acd291e866043ba742c9582435ca2a80

Pamje të rënda këto që shihni në Mongoli të Kazakistanit, në një territor mes Rusisë dhe Kinës në hemisferën veriore.

Temperaturat aty kanë arritur në -56 gradë celcius, duke bërë që shumë kafshë si qen, mace, dele, dhelpra apo lepuj të ngrijnë të gjalla, raporton Newsbomb.al.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar dhe Gjysëmhëna e Kuqe kanë ndërhyrë duke ndihmuar rreth 2000 familje barinjsh që jetojnë në këtë rajon, shumicën e kohës të bllokuar nga moti i keq.

Kjo zonë është e njohur pasi më herët shkencëtarët kanë zbuluar mamuthë gjigandë të lashtë miliona vjeçarë, një zonë tepër e ftohtë ku rekordi i temperaturës është -67 gradë celcius.

Më shumë

spot_img
spot_img