Hapësire reklamuese

Bota

Pamje të rënda/ Goditet me raketa autokolona e ambulancave në Gaza, 13 viktima

Shkruar nga Newsbomb
Pamje të rënda/ Goditet me raketa autokolona e ambulancave në
Dhjetra palestinezë u vranë ose u plagosën sot kur Izraeli shënjestroi një autokolonë me ambulanca  që po dilte nga spitali Al Shifa në qytetin e Gazës, njoftoi TV Al-Aqsa , e lidhur me Hamasin , duke cituar ministrinë lokale të shëndetësisë. Ushtria izraelite tha se po shqyrtonte raportet. Reuters nuk ishte në gjendje të konfirmonte këtë informacion . Sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës, 13 persona kanë mbetur të vrarë dhe 26 të plagosur. Një korrespondent i Sky News raportoi se kishte parë njerëz të plagosur dhe të vdekur jashtë Al Shifa pas sulmit, ndërsa një mjek tha se "deri në 50 viktima janë pranuar në spital". "Ne kemi informuar Kryqin e Kuq, siç kërkohet nga ligji ndërkombëtar, për transferimin e të lënduarve me ambulancë nga spitali Al Shifa," tha në një deklaratë zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë të Hamasit, Ashraf Al Qudra. "Në portën e spitalit, më pas në sheshin Ansar, ushtria (ushtria) pushtuese shënjestroi kolonën, në më shumë se një vendndodhje jashtë spitalit Al Shifa," shtoi ai . Al Qudra kishte njoftuar më herët se palestinezët e plagosur që janë në gjendje kritike dhe duhet të dërgohen në Egjipt për trajtim do të zhvendosen nga qyteti i Gazës dhe pjesa veriore e Rripit në jug.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese