Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
59 %
0.5kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
9 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

PAMJE TË RËNDA/ Gjaku lumë, regjimi iranian hap “luftë” ndaj protestuesve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Protestat e nisura pas vdekjes së Mahsa Aminit nuk kanë të ndalur në Iranit.

Siaps mediave vendase mësohet se gjatë orëve të fundit në protesta kanë humbur jetën disa qytetarë dhe shumë të tjerë janë duke u shoqëruar nga policia.

Nga videot e publikuara në rrjet shihen teksa rrugët janë të lara nga gjaku dhe forcat polciore duke shqoëruar qytetarët me forcë.

“Rercenarët e Khameneit po qëllojnë drejtpërdrejt mbi njerëzit protestues në rrugën Khayyam. Deri më tani, pesë persona kanë rënë dëshmorë”, thuhet në rrjetet sociale.

Republika Islamike është kapluar nga demonstratat që nga vdekja e vjazës kurde 22-vjeçare Mahsa Amini në paraburgimin e policisë muajin e kaluar. Trazirat kanë paraqitur një nga sfidat më të guximshme për lidershipin klerik të Iranit që nga revolucioni i vitit 1979.

Më shumë


spot_img

spot_img