Tirana
few clouds
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
54 %
1kmh
20 %
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
9 °
E hënë, 24 Janar, 2022

Pamje të rënda, gazetarët tregojnë sesi u rrahën nga talebanët teksa xhironin në protestën e Kabulit: Më vuri këmbën në kokë…

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetarët në Afganistan kanë deklaruar se ata janë rrahur, ndaluar dhe fshikulluar nga talebanët kur përpiqeshin të mbulonin protestat në Kabul.

Pamjet që qarkullojnë në internet tregojnë dy gazetarë nga gazeta Etilaatroz, më shenja dhe mavijosje pas arrestimit të tyre në kryeqytetin Kabul.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ) u ka bërë thirrje talebanëve të lejojnë mediat të veprojnë dhe të raportojnë të lirë.

Gjithashtu ditën e djeshme ekipi i BBC u ndalua nga talebanët për të bërë xhirime. Fotografi i Etilaatroz, Nematullah Naqdi dhe reporteri Taqi Daryabi u arrestuan pas protestës së djeshme në Kabul.

“Njëri prej talebanëve më vuri këmbën në kokë, më shtypi fytyrën në beton. Më goditën në kokë … Mendova se do të më vrisnin”, tha Naqdi, njëro prej gazetarëve të rrahur, për agjencinë e lajmeve AFP.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img