Tirana
few clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
56 %
4.6kmh
20 %
Sht
5 °
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

PAMJE TË RËNDA/ Dhunuan dhe abuzuan seksualisht me pacientët me probleme mendore, arrestohen 15 punonjës të kujdesit shëndetësor në Itali

spot_img

Lajme të ngjashëm

15 persona, përfshirë punonjës të kujdesit shëndetësor, infermierë dhe ndihmës u arrestuan  në Itali pasi akuzohen për keqtrajtim dhe abuzim seksual ndaj 25 pacientëve psikiatrikë.

Mediat italiane shkruajnë se hetimi është koordinuar nga prokuroria e Foggia-s, dhe u krye nga Njësia Hetimore e Karabinierëve dhe Nas.

15 personat janë arrestuar me akuzën për keqtrajtim të rëndë, sulm seksual dhe dhun ndaj 25 pacientëve me probleme mendore të shtruar në spitalin Don. Uva e Foggia.

Bëhet fjalë për pacientë që ndodhen në kushte paaftësie fizik ose mendor të shtruar në repartin e psikiatrisë femërore dhe janë të gjithë nga mosha 40 deri në 60 vjeç.

Keqtrajtimi ishte i përditshëm: 25 pacientët viktima të dhunës kapeshin për flokë e trup, goditeshin në fytyrë me shuplaka e grushta dhe tërhiqeshin zvarrë nëpër korridore. Po ashtu pacientët janë abuzuar seksualisht.

 

Më shumë


spot_img

spot_img