Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
75 %
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
39 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Paloka flet për ngjarjen e Elbasanit: Shkaktarët janë grupet e Taulant Ballës, personat që blejnë votat janë të mbrojtur nga policia

spot_img

Lajme të ngjashëm

Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në qarkun e Durrësit, Edi Paloka, ka komentuar ditën e sotme ngjarjen e ndodhur dje në Elbasan, ku ish-efektivi i RENEA-s Arbër Paplekaj vrau me armë zjarri Pjerin Xhuvanin.

Sipas Palokës, shkaktarët e këtyre ngjarjeve janë grupet e Taulant Ballës, për të cilët ai thotë se janë të mbrojtur nga policia.

Nënkryetari i PD foli në Fax News edhe për fushatën e Partisë Demokratike, në Durrës, duke e cilësuar si fushata e dritës, pasi kandidatët takojnë çdo banor dhe i shpjegojnë programin e partisë.

“Mendoj që është e qartë ngjarja, grupe të caktuara të rilindjes të organizuara nga Taulant Balla, personazhe të njohur të botës së krimit qarkullojnë me para për të blerë vota dhe në disa raste të mbrojtur nga policia. Kjo është ajo që ndodhi në Elbasan. Jemi përballë disa krimeve në ngjarjen konkrete, të organizuara nga grupe që lëvizin me armë dhe blejnë vota. Kjo u evidentua nga demokratë dhe u kërkua të bllokohej ky krim. Partia Demokratike ka bllokuar një krim në zhvillim siç është blerja e votës, u përpoqën ta ndalin dhe nga ana tjetër pati një incident që e dini. Përkrahësit e Taulant Ballës qëlluan dhe më pas ndodhi ajo që ju e dini.

Unë e kam thënë dhe ditët e tjera dhe fushata në Durrës ka dy pamje dhe është fushata e dritës dhe e errësirës. E dritës është e PD që ka takuar njerëz dhe ka folur i ka parashtruar programin e të gjitha që duhen, ndërkohë në krahun tjetër kemi të gjitha shkeljet e kodit zgjedhor dhe më ordinerja që është shtrimi i rrugës dhe ana më e errët e saj është blerja e votës ku dhe siç kemi parë në Elbasan ka tentative të vazhdueshme nga njerëz të botës së krimit që përpiqen të blejnë shpirtin e qytetarëve dhe mbi varfërinë e atyre njerëzve përpiqen të abuzojnë. Deri më tani nuk ka patur incidente, jemi në vëzhgim të këtyre individëve dhe jemi në mbrojtje të votës dhe do e mbrojmë deri në fund dhe do të jemi kundër dhunës, u shpreh Paloka.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img