Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
31 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Palmer ultimatum për DIALOGUN Kosovë-Serbi: Marrëveshja mes palëve është urgjente, të arrihet sa nuk është vonë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka folur rreth takimit të  kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, i cii pritet të mbahet brenda qershorit.

Palmer ka thënë se SHBA dhe BE e konsiderojnë urgjente rinisjen e dialogut Kosovë-Serbi, duke shtuar se pret që të punojnë bashkë dhe të çojnë procesin e dialogut përpara sa më shpejt.

‘’ Shpresojmë dhe presim që të përkushtohen në proces dhe të punojnë së bashku në identifikimin  e prioriteteve të punojnë në program të punës, të fillojnë një proces. Ne ndjejmë një urgjencë për këtë proces dhe që gjerat të shkojnë shpejtë. Të arrihet një pajtim, një marrëveshje. Ne do të jemi aty për ta ndihmuar atë proces. Ska ndonjë afat kohor të rreptë, por sa më shumë të zgjatet, aq më vështirë do të jetë’’, ka deklaruar Palmer për mediet në Kosovë.

Më shumë

spot_img
spot_img