Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
23 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Palestina si Kosova, kritika Eurovision për ndalimin e flamurit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zyrtari i lartë palestinez Saeb Erekat kërkoi nga organizatorët e Eurovision-it që t’i kërkojnë falje Palestinë pasi flamuri i vendit të tij u vendos në listën e flamujve të ndaluar në këtë kompeticion muzikor i cili këtë muaj do të mbahet në Suedi.

“Vendimi juaj është tërësisht i njëanshëm dhe i papranueshëm. Ne ju ftojmë që të tërhiqni vendimin e turpshëm”, tha Erekat në letrën dërguar Presidentit të Unionit të Transmetuesve Evropian (EBU) Jean-Paul Philippot, raporton “AA”.

Erekat në letër kujtoi se kompeticioni i sivjemë për këngën e ‘Eurosong’-ut do të mbahet në “vendin e parë anëtar të BE-së që e ka njohur zyrtarisht Palestinën”.

Përveç flamurit të Palestinës, Eurosong ka ndaluar valëvitjen edhe të flamurit të Kosovës, DAESH-it, Baskisë, Qipros Veriore …

Përveç këtyre flamujve, është ndaluar futja e flamujve apo banderola me mesazhe fyese, diskriminuese dhe të papërshtatshme të natyrës politike apo fetare.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img