Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

‘Pakti për Universitetin’, Vokshi: Shfaqje e neveritshme

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Partia demokratike e ka cilësuar prezantimin e ‘Paktit për Universitetin’ nga kryeministri Edi Rama dhe kabineti i tij, si një shfaqje e neveritshme.

albsig

spring

Deputetja demokrate Albana Vokshi tha se pakti nuk pëmbush kërkesat e studentëve.

“Përpjekjet e Edi Ramës për të mashtruar studentët dhe për t’i përçarë është e dënueshme. Pakti i të ashtuquajturit për Universitetin ishte një shfaqje e neveritshme. Pakti nuk përmbush kriteret e universiteteve. Le ti marrim me rrallë, kërkesat e studentëve që Rama ka dështuar t’i plotësojë studentëve.

Kërkesa e rritjes së buxhetit për studentët. Kjo kërkesë është e paplotësuar. Rama ka elokuar për arsimin vetëm 313 milionë euro, pra duket qartë që kemi buxhet të munguar, pra është një kërkesë e paplotësuar e Ramës për studentët.

Rama ka elokuar në buxhet 54 milionë euro, ndërkohë pranuar nga ministri Ahmetaj .Nëse do i referohemi se ku shkojnë paratë e taksapagueve fare mirë ky grafik na e vërteton. Rama nuk i ka 16 milionë euro, Rama po mashtron se këto para kanë shkuar për luksin”, u shpreh Vokshi.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img