Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Mër
26 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
27 °
E mërkurë, 18 Maj, 2022
spot_img

Pakti me Shqipërinë, reagon pas kritikave Kotzias: Është qesharake të besohet se…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtem i Greqise, Nikos Kotzias, ka sqaruar sot se çështja çame nuk është  pjesë e paktit që pritet të finalizohet me Shqipërinë.

Një ditë pasi media greke “Protothema” publikoi pikat e marrëveshjes që janë në paketën e diskutimit, Kotzias i ka dhënë përgjigje sot kritikave të shumta që erdhën pas deklaratës së bërë nga kjo media se “Greqia dha Epirin e Veriut për një Çameri që nuk ekziston”.

“Është qesharake të besohet se Epiri i Veriut i përket Greqisë. Ne duhet të bashkohemi. A i njohim kufijtë e formuar nga Akti Final i Helsinkit? A e njohim Aktin Final të Parisit të vitit 1926? A i njohim rezultatet e dy Luftërave Botërore? A e njohim Ligjin Ndërkombëtar dhe duam t’i referohemi atij”?- ka thënë Kotzias.

Sipas tij, çështja çame nuk ka asnjë diskutim dhe theksoi se nuk duhet të ketë as pretendime territoriale.

Kotzias tha se opozita greke duhet të jetë e arsyeshme, ndërkohë që theksoi se duhet të marrë mirë parasysh se çfarë ndodh kur kërkohet ndryshim kufijsh.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img