Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
1kmh
90 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Pak orë pasi u votua, jep dorëheqjen kryeministrja e Suedisë Magdalena Andersson

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Vetëm disa orë pasi u votua si kryeministrja e parë femër e Suedisë, Magdalena Andersson ka dhënë dorëheqjen, pasi buxheti i saj dështoi të kalojë dhe Partia e të Gjelbërve e la koalicionin qeveritar. Lajmi është bërë me dije pak më parë.

54-vjeçarja fitoi me një rezultat tepër të ngushtë. Andersson ka mbajtur më herët postin e Ministres së Financave, ndërsa më herët këtë muaj u bë kryetare e Social Demokratëve.

Në fillim të kësaj jave, ajo arriti një marrëveshje me Partinë e Majtë, për rritjen e pensioneve, në këmbim të mbështetjes së tyre për ta votuar si kryeministre.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img