Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

“Pagat”, specialistët e IT bashkëpunojnë me Drejtësinë, si u munduan të fshijnë gjurmët (ZBULOHET SKEMA)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masat e sigurisë për 4 personat e ndaluar për skandalin e publikimit të të dhënave të më shumë se 650 mijë shqiptarëve. Specialistja e IT së Tatimeve, Eni Qirjako, e cila nxori të dhënat nga sistemi dhe ja dha kolegut të saj Andi Agaraj është lënë në masën e sigurisë “Detyrim paraqitje”.

Ndërkohë, specialisti tjetër i Tatimeve Andi Agaraj është lënë në masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”, shkruan neësbomb.al. Po ashtu, edhe dy personat privatë që blenë këto të dhëna për 200-300 mijë lekë, Klodian Sota dhe Endri Ikonomi, do të qëndrojnë në “Arrest në shtëpi”.

Bëhet me dije se Qirjako është bërë bashkëpunëtore e drejtësisë dhe se ka treguar të gjithë skemën.

Ajo ka treguar se se Andi Agaraj i ka kërkuar të riformatojë kompjuterin për të humbur gjurmët, por një gjë e tillë nuk u bë nga ajo. 

Më pas ka bashkëpunuar me djretësinë edhe Agaraj, i cili pranoi krimin duke treguar më pas edhe emrat e  dy përmbaruesve privatë që ja kishte shitur, Klodian Sotës dhe Endri Ikonomit. Rezulton se nga kompjuteri i Qirjakos ka mbi 29 veprime shkarkimi të dhënash e dërgim tek Agaraj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img