Tirana
scattered clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.1kmh
40 %
Mër
7 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
13 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Padia e Voltana Ademit për zgjedhjet e 30 qershorit, Gjykata Kushtetuese cakton seancën e parë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata Kushtetuese ka caktuar datën 23 qershor për të shqyrtuar kërkesën e kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi, lidhur më zgjedhjet e 30 qershorit të 2019.

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste nuk u futën në këto zgjedhje, duke i bojkotuar ato. Këta të fundit e kanë çuar çështjen në Gjykatën Kushtetuese, duke i kërkuar shpalljen e pavlefshmërisë së tyre dhe ripërsëritjen.

Subjekt i interesuar: Presidenti Republikës së Shqipërisë, Kuvendi i Republikës së Shqipërisë, Këshilli i Ministrave, Avokati i Popullit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Partia Bindja Demokratike.

Objekti: “1. Konstatimin antikushtetues të zgjedhshmërisë/procesit zgjedhor të zhvilluar në 30 qershor 2019 për zgjedhjen e organeve të qeverisjes vendore, të kryetarëve të bashkive dhe anëtarëve të këshillave bashkiakë, dhe si rrjedhojë konstatimin antikushtetues të zgjedhjes së anëtarëve të këtyre organeve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img