Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
0.5kmh
40 %
Mër
18 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
26 °
E mërkurë, 31 Maj, 2023

Pacolli: Idetë për korrigjim kufijsh janë retorikë politike, s’e kuptoj mesazhin e propozimit të Thaçit

Lajme të ngjashëm

Zëvendëskryeministri i Kosovës Behgjet Pacolli ka folur rreth idesë së presidentit Hashim Thaçi për korrigjim të kufirit midis Kosovës dhe Serbisë.

Ai thotë se nuk ka arritur ende ta kuptojë mesazhin e këtij propozimi.

Në një intervistë për emisionin ‘Debat’ në RTK Pacolli theksoi se këto ide janë retorikë politike. Uashingtoni dhe Brukseli sipas tij nuk e përkrahin një propozim të tillë.

Dialogu final nënvizoi Pacolli nënkupton njohje të ndërsjellë dhe anëtarësim të Kosovës në OKB e assesi ndryshim kufijsh.

“Unë punojë afër presidentit dhe mund të ju garantojë se Presidenti nuk ka asnjë plan që në tavolinat e dialogut ta sjellë çështjen e ndryshimit të kufirit të Kosovës’, tha Ministri i Jashtëm Pacolli.


Më shumë