Pa eksperiencë politike, kandidatja “antikorrupsion” bëhet presidentja e parë femër në Sllovaki

Publikuar tek: aktualitet, më 18:28 31-03-2019 Pa eksperiencë politike, kandidatja “antikorrupsion” bëhet presidentja e parë femër në Sllovaki

Zuzana Caputova një femër me pothuajse aspak eksperiencë në fushën e politikës do të bëhet presidentja e parë femër e Sllovakisë. Caputova fitoi zgjedhjet e raundit e dytë me 58% të votave, kundër Maros Sefcoviç.

Caputova do të jetë gjithashtu femra e parë presidente në Sllovaki.  Caputova është avokate në profesion dhe ka shumë pak eksperiencë në politikë. Votuesit preferuan 45-vjeçaren pasi ka synime shumë të medha për Sllovakinë, siç është lufta ndaj korrupsionit shndërrimin e vendit në një destinacion turistik.

Caputova do të marrë detyrat e presidentes nga Robert Fico ditën e hënë.

fgdfhfrtjrtjk.jpg

dhjfgjftrjtrjktjk.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093109607696533
array(1) { ["section"]=> string(99) "pa-eksperience-politike-kandidatja-antikorrupsion-behet-presidentja-e-pare-femer-ne-sllovaki-158623" }