Tirana
overcast clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
61 %
3.6kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
7 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

Osmani: Njohja e Kosovës nga Serbia, epilogu i vetëm i pranueshëm në dialog

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidentja Vjosa Osmani ditën e sotme gjatë një takimi me kryetaren e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, Sonja Biserko, ka deklaruar se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia është epilogu i vetëm i pranueshëm në procesin e dialogut të udhëhequr nga Bashkimi Evropian.

Osmani ka thënë se tendenca e regjimit të Beogradit për të rishkruar historinë dëmton përpjekjet për hapjen e kapitullit të ri në raportet ndërshtetërore.

Ajo tha se ballafaqimi me të kaluarën, drejtësia për viktimat e luftës dhe zbardhja e fatit të personave të zhdukur me dhunë janë parakusht për paqe të qëndrueshme në rajon.

Ndër të tjera Osmani shprehu bindjen se shtetet e rajonit duhet të veprojnë bashkë për të parandaluar kështi ndikimin e aktorëve malinj që synojnë minimizimin e arritjeve drejt BE-së dhe NATO-s.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img