Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
3.6kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
19 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

OSBE/ODIHR publikon raportin final për zgjedhjet e 25 prillit

spot_img

Lajme të ngjashëm

OSBE/ODIHR ka publikuar raportin final përsa i përket zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit në vendin tonë.

Sipas OSBE, zgjedhjet parlamentare ishin përgjithësisht të organizuara mirë nga administrata zgjedhore, me KQZ që arriti të përmbushë në mënyrë adekuate pjesën më të madhe detyrimet e saj, duke përfshirë edhe ato të reja komplekse që lidhen me identifikimin elektronik të votuesve.

Problem për OSBE ishte rrjedhja e të dhënave personale të rreth 900 mijë personave, që sipas vëzhguesve i bëri qytetarët të prekshëm nga presioni.

Në raport thuhet se Partia Socialiste kishte avantazh për shkak se ishte në kontroll të oplotë të administrative lokale, teksa shtohet se pretendimet për blerje viotash ishin prezente gjatë gjithë fushatës.

Partia në pushtet nxori avantazh të rëndësishëm nga  detyrimi, duke përfshirë kontrollin e administratave lokale, dhe nga keqpërdorimi i burimet administrative. Kjo u amplifikua nga mbulimi pozitiv i institucioneve shtetërore në media. Pretendimet për blerjen e votave nga partitë politike ishin përhapëse gjatë fushatës dhe një numër i lartë e hetimeve u hapën në këtë drejtim. Në një numër të kufizuar të qendrave të votimit dhe numërimeve të vëzhguara, procesi ishte kryesisht transparent dhe i qetë”, thuhet ne raportin e OSBE.

Në raport kritikohet edhe qëndrimi i i Presidentit Meta gjatë fushatës elektorale, ku thuhet se Meta bëri fushatë hapur kundër partisë në pushtet.

“Në cilësinë e tij zyrtare, Presidenti bëri fushatë kundër partisë në pushtet. Gjithashtu u vu re një fushatë negative përmes përdorimit të posterave dhe gjuhës së përdorur gjatë fushatës nga disa udhëheqës partie dhe, në veçanti, Presidenti, ishte konfrontuese. Platforma thelbësore e PS u përqendrua kryesisht në programin e vaksinimit COVID-19 dhe arritjet e qeverisë, duke përfshirë rindërtimet e vazhdueshme pas tërmetit të vitit 2019. Koalicioni i udhëhequr nga PD dhe LSI u mblodhën rreth temës kryesore të kundërshtimit të fuqisë shumë të centralizuar të Kryeministri Rama”, thuhet në raport.

REKOMANDIMET E OSBE/ODIHR:

1.Kuadri ligjor ka nevojë për rishikim të mëtejshëm për të adresuar ODIHR-in dhe Komisionin e Veneciasrekomandimet dhe një numër paqartësish dhe mospërputhjesh.

Ndryshimet në ligj duhet të paraprihen nga një proces i hapur dhe gjithëpërfshirës i konsultimit, dhe të miratohen para zgjedhjeve të tjera.

2. Shteti duhet të garantojë të drejtën për një zgjedhje të lirë dhe të fshehtë. Çdo formë presioni për tu zbuluar nëse dhe si njerëzit kanë votuar duhet të parandalohet.

3. Agjencitë e zbatimit të ligjit duhet të intensifikojnë përpjekjet për të identifikuar, hetuar dhe ndjekur penalisht çështjet e blerjes e votës. Qytetarët duhet të inkurajohen të raportojnë dhe të japin prova të çdo blerje vote ose presioni.

4. Shqipëria duhet të sigurojë sigurinë e të dhënave personale të qytetarëve. Institucionet përkatëse duhet të hetojnë dhe sanksionojnë plotësisht çdo shkelje që ndikon në besimin e publikut në zgjedhje.

Për të respektuar parimin e mundësive të barabarta, pragu mbarëkombëtar i 1 për qind për kandidatët e pavarur duhet të rishikohet.

KLIKONI KËTU PËR TË PARË TË PLOTË RAPORTIN FINAL TË OSBE

Vijon…

Më shumë

spot_img