Tirana
mist
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Die
32 °
Hën
35 °
Mar
37 °
Mër
36 °
Enj
34 °
E diel, 26 Qershor, 2022
spot_img

OSBE kërkon 4 kushte për zgjedhjet dhe kërkon: Jo më kaseta të montuara për mediat

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë Bernd Borchardt ka kërkuar nga komisioni i posaëm i reformës zgjedhore të nxitojë me punën për ndryshimet në reformën zgjedhore.

Pesë muajt e mbetur, sipas ambasadorit, janë të pamjaftueshme për të arritur në një reformë thelbësore për procesin, sipas intervistës që vetë kryetari i prezencës së OSBE-së dha për Vizion Plus.

albsig

spring

Megjithatë, janë katër drejtime sipas tij ku duhet të fokusohet reforma zgjedhore nga ky komision, mandati i të cilit përfundon në muajin shkurt.

“E para është rritja e transparencës dhe bërjes publike të financimit të fushatave. Kjo është një çështje thelbësore. E dyta është forcimi i sanksioneve ligjore për kriteret gjinore të listave të kandidatëve të partive politike. E treta është forcimi i sanksioneve për shkeljen e ligjit, si për shembull për blerjen e votave apo për fotografimin e fletëve të votimit në dhomën e fshehtë të votimit. Fusha e katërt është nevoja për përmirësimin thelbësor të dispozitave për mbulimin mediatik të fushatave zgjedhore. Njerëzit që shohin kronikat në televizion kanë të drejtën ta dinë nëse një kronikë është përgatitur nga një gazetar i pavarur apo nëse po shohin një produkt partiak, që është, sigurisht, i njëanshëm” janë kërkesat e OSBE-së për parlamentin shqiptar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img