Tirana
light rain
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
0.5kmh
20 %
Pre
32 °
Sht
29 °
Die
28 °
Hën
31 °
Mar
34 °
E premte, 12 Gusht, 2022
spot_img

OSBE e para që përshëndet qeverinë pas dekretimit: Mezi presim të punojmë me “Rama 3” për reformat (E PLOTË)

spot_img

Lajme të ngjashëm

OSBE ka përcjellë një mesazh urimi për Qeverinë shqiptare me rastin e betimit para Presidentit të kryeministrit Edi Rama dhe ministrave të tij.

Në një postim në rrjetet sociale Prezenca e OSBE shkruan se është e gatshme të vazhdojë t’i mbështesë përpjekjet e Shqipërisë për realizimin e reformave.

albsig

“Prezenca e OSBE-së i shpreh urimet më të mira Qeverisë shqiptare me rastin e betimit të saj në detyrë para Presidentit të Republikës. Shqipëria ka një qeveri të re dhe shtysa të reja politike për të çuar përpara agjendën kombëtare dhe për të sjellë ndryshime të mëtejshme.

Prezenca është e gatshme të vazhdojë t’i mbështesë përpjekjet e Shqipërisë për realizimin e reformave institucionale dhe presim me padurim të çojmë përpara angazhimet ekzistuese si dhe të nisim të reja si këto, me synim adresimin e nevojave të vendit tonë pritës, në përputhje me Mandatin tonë, në fushat e identifikuara si përparësi nga Qeveria në programin e saj të shpallur së fundmi: përfundimi i reformës në sistemin e drejtësisë, lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, modernizimi i sektorit të sigurisë në vend, reforma zgjedhore.

 Rifillimi i jetës parlamentare me pjesëmarrjen e të gjitha partive politike dhe programi i shpallur zyrtarisht i Qeverisë së re përbëjnë një bazë solide demokratike për përparimin e mëtejshëm politik dhe ekonomik të vendit. Prezenca ka nderin që të jetë një partner i vendosur në avancimin e agjendës së reformave të Shqipërisë” shkruan OSBE në postimin e saj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img