Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
3.6kmh
75 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
12 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Orteku i dëborës godet resortin turistik në Himalaje, vdesin dy skiatorë (VIDEO)

Lajme të ngjashëm

Një ortek i madh dëbore ka goditur një resort turistik në Himalaje, duke lënë të vdekur dy persona dhe 21 të tjerë u gjendën nën grumbuj dëbore.

Pamjet e publikuara tregojnë momentin kur grumbulli i dëborës shkëputet nga maja 4 389 metra e lartë e Malit Apharëat, në drejtim të një grupi skiatorësh.

Në vendin e ngjarjes u dërguan menjëherë ekipet e specializuara për lartësi. Sipas Policisë, 19 turistë të huaj dhe dy guida vendase janë shpëtuar ndërsa dy polakët e pajetë janë dërguar në morgun e një spitali.

Më shumë