Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Organizoi protesta, lideri i opozitës bjelloruse dënohet me 18 vite burg

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Lideri i opozitës në Bjellorusi, Sergei Tichanovsky, është dënuar me 18 vite burg, pasi akuzohet për organizimin e trazirave dhe nxitjes së urrejtjes sociale. Pesë nga mbështetësit e Tikhanovsky u dënuan me 14 deri në 16 vite burg.

Ai planifikoi të sfidonte Lukashenkon në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, por u ndalua para votimit.

Tikhanovsky, një bloger bjellorus, u burgos në maj 2020 ndërsa përgatitej të kandidonte kundër liderit bjellorus Alexander Lukashenko në zgjedhjet presidenciale të Gushtit. Vetë Tichanovsky ka mohuar akuzat e ngritura ndaj tij.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img