Hapësire reklamuese

Bota

"Organizatë kriminale transnacionale", SHBA sanksionon ushtrinë private të mikut të Putin

Shkruar nga Newsbomb
"Organizatë kriminale transnacionale", SHBA sanksionon

Administrata Biden njoftoi të enjten një mori sanksionesh të reja dhe masa shtesë që synojnë firmën ushtarake private ruse, Wagner Group, duke thënë se ajo është e angazhuar në një “model të vazhdueshëm të aktivitetit të rëndë kriminal” në Ukrainë, Republikën e Afrikës Qendrore dhe Mali.

Departamenti i Thesarit e identifikoi Grupin Wagner, të udhëhequr nga miku i Vladimir Putin, Yevgeny Prigozhin, si një “organizatë e rëndësishme kriminale transnacionale”.

Në Republikën e Afrikës Qendrore dhe Mali, Thesari tha se “personeli i Wagner-it është përfshirë në një model të vazhdueshëm të aktivitetit të rëndë kriminal, duke përfshirë ekzekutimin masiv, përdhunimin, rrëmbimin e fëmijëve dhe abuzimin fizik”.

Grupi gjithashtu akuzohet për destabilizimin e qeverive në Afrikë dhe shënjestrimin e grave, fëmijëve dhe civilëve të tjerë në Ukrainë, sulmimin e shkollave dhe spitaleve dhe zhvendosjen me forcë të civilëve, ndër të tjera shkelje të të drejtave të njeriut.

Javën e kaluar, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se vlerësimet e inteligjencës amerikane tregojnë se Grupi Wagner ka të paktën 50,000 personel në Ukrainë, shumica e tyre të rekrutuar për luftë nga burgjet ruse.

“Mesazhi ynë për çdo kompani që po shqyrton ofrimin e mbështetjes për Wagner është thjesht ky, Wagner është një organizatë kriminale që po vazhdon mizoritë e përhapura dhe abuzimet e të drejtave të njeriut”, shtoi Kirby.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese