Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
28 %
3.6kmh
0 %
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
8 °
E diel, 23 Janar, 2022

Organizata për ndalimin e armëve kimike vë pikat mbi ‘i’, tregon me çfarë u helmua Alexei Navalny

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mostrat e gjakut të marra nga kritiku i Kremlinit Alexei Navalny konfirmuan praninë e një agjenti nervor Novichok, tha sot mbikëqyrësi global i armëve kimike.

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) tha në një deklaratë se biomarkuesit në gjak dhe urinë kishin “karakteristika të ngjashme strukturore si kimikatet toksike që i përkasin” grupit Novichok.

Gjetjet konfirmojnë rezultatet e lëshuara nga Gjermania ku Navalny u trajtua pasi u sëmur më 20 gusht. Berlini i kërkoi OPCW të merrte mostra nga Navalny dhe t’i provonte pasi mjekët gjermanë arritën në përfundimin se ai ishte helmuar me Novichok.

Qeveritë perëndimore kanë bërë thirrje për sanksione kundër Moskës lidhur me çështjen. Rusia mohon çdo përfshirje dhe ka thënë se dyshon se Navalny ishte helmuar.

Novichok, një toksinë nervore e epokës Sovjetike, u përdor gjithashtu për të helmuar një ish-spiun rus në Mbretërinë e Bashkuar në 2018. Shtetet anëtare të OPCW ranë dakord vitin e kaluar për të ndaluar kimikatet e familjes Novichok, një ndalim që hyri në fuqi katër muaj më parë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img