Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Ora e apokalipsit qëndron 3 minuta para mesnate

spot_img

Lajme të ngjashëm

Bota është ende 3 minuta pranë apokalipsit. Shkencëtarët atomikë kanë vendosur të mos i lëvizin akrepat e orës që numëron mbrapsht minutat e fundit të botës.

Pavarësisht testimit të bombës me hidrogjeën nga Korjea e Veriut, forcimit të Shtetit Islamik dhe tensioneve Rusi – Turqi, akrepat e orës kanë “ngecur” në 11:57 para mesnate, ndërsa 12:00 simbolizon fundin e botës.

Aktualisht, buletini njofton se apokalipsi është 3 minuta larg po aq sa në 2014-ën, ndërsa gjatë kontrollit në vitin 2013, ne ishim 5 minuta larg nga kastastrofa. Shpjegimi i këtij ndryshimi gjendet tek ndryshimi i pakontrolluar i klimës, modernizimi i armëve bërthamore në nivel global, dhe arsenalet e jashtëzakonshme të armëve bërthamore që përbëjnë një kërcënim të madh e të pamohueshëm, për vazhdimin e ekzistencës së njerëzimit. Ndërkaq liderët botërorë, kanë dështuar të veprojnë me shpejtësinë e duhur apo në shkallën e nevojshme, për të mbrojtur qytetarët nga katastrofa e mundshme.

Më shumë
spot_img
spot_img