Tirana
overcast clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
81 %
2.6kmh
90 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Opozita ‘nuk i ndahet’ ODIHR, i dërgon letër dhe kërkon përgjigje ‘të shpejtë’ për 5 çështje kyçe (E PLOTË)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ffbc456a4ee37d301b03e399277aaa11

Opozita e Bashkuar i ka dërguar një letër misionit të OSBE/ODIHR në Shqipëri dhe kërkon përgjigje për 5 çështje kyçe.

Në mbledhjen e sotme të Këshillit Politik, Opozita paraqiti një kërkesë konkrete për të marrë asistencën e OSBE/ ODIHR për disa çështje themelore për të cilat palët nuk bien dakord. “Deri tani, PS ka refuzuar t’i bashkohet kërkesës, duke përdorur “sovranitetin” si argument kundër përfshirjes së OSBE/ODIHR, megjithëse kjo është pjesë e marrëveshjeve për reformën zgjedhore”, thuhet në letrën e Opozitës, ndërsa listohen dhe 5 çështjet kyçe.

5 pyetjet kryesore, të ngritura në kërkesën e paraqitur nga opozita:

1.  A përputhet me standardet ndërkombëtare mekanizmi aktual i Kodit për koalicionet dhe formula e shpërndarjes së mandateve?

2.  A i lejon listat e hapura mekanizmi dhe formula aktuale dhe a është në përputhje me standardet e OSBE/ODIHR.

3.  A mund të ndryshohen njëanshmërisht rregullat zgjedhore 6 muaj para zgjedhjeve?

4.  A minon barazinë në garë dhe a bie ndesh me disa standarde të OSBE/ODIHR ndryshimi i njëanshëm i rregullave shumë afër zgjedhjeve?

5.  Në kushtet e mosdakordësisë, cila është një zgjidhja në përputhje me standardet e OSBE/ODIHR për zgjedhje demokratike?

Në letrën drejtuar OSBE/ODIHR, ku shpjegohet edhe qendrimi i palëve, opozita thekson se koha e përgjigjes është shumë e rëndësishme.

“Do ta vlerësonim shumë përgjigjen e shpejtë ndaj çështjeve të mësipërme, pasi është shumë e rëndësishme për të adresuar mosmarrëveshjet mes palëve, me synim gjetjen e një zgjidhjeje të pranueshme për palët, që do të krijonte një klimë besimi të qytetarëve në një proces zgjedhor demokratik”, thuhet në kërkesën e Opozitës së Bashkuar drentuar OSBE/ODIHR-it.

Leter ODIHR by Newsbomb Albania on Scribd

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img